- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Analytical Weights
Analytical Weights
Pioneers in the industry, we offer f2 class ss calibration weight with nabl from India.
F2 Class SS Calibration Weight with NABL
Product Price: Rs 19,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Weight class | F2 |
| Size | 20kg |
| Nominal weight | 20kg |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | MMD |
| Shape | Cylindrical Knob |
| Usage/Application | Laboratory |
| Certificate | NABL |
| Finish | Mirror finish |
| Box material | Aluminium box |
| Surface Finish | Mirror Polish |
| Standard | Indian |
| Accuracy | F1 F2 M1 M2 |
| Measuring Range | 1g to 50kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback