- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Laboratory Weight Box
Laboratory Weight Box
We are a leading Manufacturer of e1 e2 class laboratory weight in pharma industry from Ahmedabad, India.
E1 E2 Class Laboratory Weight In Pharma Industry
Product Price: Rs 1,47,500 / SetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | SS316 |
| Type | Cylindrical |
| Set type | Knob set |
| Shape | Sheet Type / Wire Type / Knob Type |
| Usage/Application | Laboratory |
| Usage | Analytical lab |
| Size | 1mg to 200g |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Standard | OIML R111 |
| Accuracy | E1 E2 Class |
| Measuring Range | 1mg to 200g |
| Capacity | 1mg to 200g |
| Class | E1 E2 Class |
| Construction | Monoblock / Single Solid Piece Construction |
| Delivery Time | 07 - 10 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MMD |
| Weight class | F1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback