- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Stainless Steel Calibration Weights
Stainless Steel Calibration Weights
Our product range includes a wide range of analytical calibration weight 10kg for pharma industry.
Analytical Calibration Weight 10kg for Pharma Industry
Product Price: Rs 46,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Weight class | E2 |
| Size | 10kg |
| Nominal weight | 10kg |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Cylindrical Knob Type |
| Usage/Application | Laboratory |
| Certificate | NABL |
| Nominal Value | 10kg |
| Finish | Mirror finish |
| Box material | Aluminium box |
| Surface Finish | Mirror Polish |
| Standard | OIML |
| Accuracy | E2 Class |
| Capacity | 1g to 50kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback