- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Stainless steel weight
Stainless steel weight
Offering you a complete choice of products which include stainless steel laboratory weights, 20kg calibration weights for pharma industry, ss precision weights for pharma industry, stainless steel weights 20 kg, stainless steel rectangular weights and ss/brass cylindrical knob bullion weights.
Stainless Steel Laboratory Weights
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| CLASS | F1 |
| Type | Cylindrical |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industries, Laboratory, Etc |
| Shape | Cylindrical Knob Type |
| Standard | OIML |
| Brand | MMD |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | Box |
| Weight | 10 kg |
| Capacity | 5Kg |
Apart from this, our weights are manufactured in tandem with the OIML based following tolerances:
- F1
- F2
- M1
- M2
- M3
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20kg Calibration Weights for Pharma Industry
Product Price: Rs 14,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Weight class | E2 |
| Material | SS304 |
| Shape | Cylindrical Ring Type / Knob Type / Grip Type Handle / Rectangular Type |
| Usage/Application | Laboratory |
| Size | 20kg |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Standard | OIML R111 |
| Surface Treatment | Mirror Finish |
| Accuracy | F1 F2 M1 Class |
| Measuring Range | 20kg |
| Steel Grade | SS304 |
| Class | F1 F2 M1 Class |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 10 kg |
| Weight. | 5 Kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SS Precision Weights For Pharma Industry
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Weight class | F1 |
| Nominal weight | 1g to 10kg |
| Material | SS 304 |
| Shape | Cylindrical Knob Type / Cylindrical Ring Type |
| Usage/Application | Calibration |
| Size | 1mg to 50kg |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Standard | OIML |
| Surface Treatment | Mirror Finish |
| Accuracy | E1 E2 F1 F2 Class |
| Measuring Range | 1mg to 50kg |
| Steel Grade | SS304 |
| Capacity | 1mg to 50kg |
| Class | E1 E2 F1 F2 Class |
| Delivery Time | 07 - 10 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MMD |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Weights 20 Kg
Product Price: Rs 17,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Nominal weight | 20kg |
| Weight class | F1 |
| Steel grade | SS304 |
| Shape | Knob type |
| Set type | Single weight |
| Finish | Mirror finish |
| Certificate | NABL |
| Box material | Aluminium box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Rectangular Weights
Product Price: Rs 28,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Nominal weight | 5kg to 20kg |
| Weight class | F1 |
| Steel grade | SS304 |
| Shape | Rectangular |
| Set type | Single weight |
| Finish | Mirror finish |
| Certificate | NABL |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SS/Brass Cylindrical Knob Bullion Weights
Product Price: Rs 8,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Weight | 10 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Cylindrical |
| Brand | MMD |
| CLASS | M1 |
| Type | Cylindrical |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industries and Laboratories |
| Size | 1mg-1Kg |
| Surface Finish | Mirror Polish |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Test Weight Cylindrical Knob For Pharma Industry
Product Price: Rs 22,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | SS304 |
| Usage/Application | Laboratory |
| Shape | Cylindrical Knob type / Cylindrical Ring type |
| Size | 1mg to 50kg |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Standard | OIML |
| Accuracy | E1 E2 F1 F2 Class |
| Measuring Range | 1mg to 50kg |
| Steel Grade | SS304 |
| Capacity | 1mg to 50kg |
| Class | E1 E2 F1 F2 Class |
| Delivery Time | 07 - 10 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MMD |
Yes! I am InterestedRequest A Callback