- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Stainless Steel Standard Weights
Stainless Steel Standard Weights
SS Grip Handle Cylindrical Weight
Product Brochure
| Nominal weight | 20kg |
| Weight | 20kg |
| Weight class | F1 |
| Material | Stainless Steel |
| Steel grade | SS304 |
| CLASS | F1 |
| Brand | MMD |
| Color | Mirror Finish |
| Type | Cylindrical |
| Shape | Cylindrical with Grip Handle |
| Set type | Single weight |
| Finish | Mirror finish |
| Certificate | NABL |
| Surface Finish | Mirror Polish |
| Standard | Organization International De Metrology Legale (OIML) |
| Capacity | 20 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Supported by our talented professionals, we are offering an exceptional assortment of NABL Weight Calibration Certifications. These products are rendered under the guidance of industry experts and as per the client’s needs. More to this, these are offered at very effective prices within a limited period.
Standard Calibration Weights
Product Brochure
| Weight class | F2 |
| Size | 1g to 20kg |
| Nominal weight | 1g to 20kg |
| Material | Stainless steel |
| Brand | MMD |
| Shape | Knob type |
| Usage/Application | Laboratory, Calibration |
| Certificate | NABL |
| Finish | Mirror finish |
| Standard | OIML |
| Packaging Type | Box |
| Capacity | 1g to 20kg |
| Class | F1, F2, M1, M2, M3 |
| Delivery Time | 07 - 10 Days |
| Country of Origin | Made in India |
NABL Calibrated Weight
Product Brochure
| Weight class | E1 |
| Size | 50kg |
| Nominal weight | 1 g |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | MMD |
| Shape | Cylindrical |
| Usage/Application | Pharmaceuticals, Laboratories, Food & Chemical Industries |
| Certificate | NABL |
| Head Shape | Knob |
| Capacity | 1g-20kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Mirror Polish |
| Calibrated By | NABL Accredited Lab |
We are listed at the apex amidst the list of reckoned manufacturers and suppliers of a wide array of RRSL Calibrated Weight. The weights we offer are manufactured using finest quality raw material and latest tools so as to ensure their compliance with international industry norms. Furthermore, to suit the preferred demands of clients, we offer these weights in customized specifications.
All our products are acclaimed for their following features:
- High performance
- Longer shelf life
- Precise design
SS F1 Class Weight
Product Brochure
| Size | 20kg |
| Weight class | F1 |
| Material | Stainless steel |
| Nominal weight | 20kg |
| Steel grade | SS304 |
| Brand | MMD |
| Usage/Application | Laboratory |
| Shape | Cylindrical Knob |
| Set type | Single weight |
| Certificate | NABL |
| Finish | Mirror finish |
| Class | F1 Class |
| Country of Origin | Made in India |
F1 Class OIML Standard Weight
Over the period of time, we have attained proficiency in manufacturing various types of F1 SS Class Weight for the clients. Our range of precision weights and mass standards includes Laboratory Weights, Medium Accuracy Weights and Carat Weights that are available in varied specifications. Supplied in all accuracy classes, these products are made in accordance with the Organization International De Metrology Legale (OIML). Furthermore, designed and made by skilled workmen.
NABL Calibrated Weight
Product Brochure
| Size | 10kg |
| Weight class | F1 |
| Nominal weight | 1g to 10kg |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | MMD |
| Usage/Application | Calibration |
| Shape | Cylindrical |
| Usage | Retail scale, Lab balance, Jewellery scale, Platform scale |
| Finish | Mirror finish |
| Certificate | NABL |
| Box material | Aluminium box |
| Packaging Type | Aluminium ACP Box |
| Capacity | 1g - 10kg |
| Country of Origin | Made in India |
Supported by a pool of knowledgeable professionals, we have been engaged in offering a wide variety of NABL Calibrated Weight to the clients. These weights are manufactured by our sedulous professionals using finest quality stainless steel & brass and advanced techniques. Fabricated in cohesion with the NABL specifications, these products are acclaimed for their below enlisted features:
Features:
Accurate designSuitable for sensitive scalesLow magnetic permeabilityUniform consistencyHigh resistance to corrosion