- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Laboratory Weight
Laboratory Weight
Pioneers in the industry, we offer standard calibration weights in saudi arabia and analytical laboratory weights from India.
Standard Calibration Weights In Saudi Arabia
Product Price: Rs 52,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Weight class | E1 |
| Size | 20kg |
| Material | Stainless steel |
| Shape | Cylindrical |
| Certificate | NABL |
| Nominal Value | 1mg to 50kg |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Standard | OIML |
| Accuracy | E1 E2 F1 F2 Class |
| Measuring Range | 1mg to 50kg |
| Steel Grade | SS316 / SS304 |
| Capacity | 1mg to 50kg |
| Class | E1 E2 F1 F2 Class |
| Delivery Time | 07 - 10 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MMD |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Analytical Laboratory Weights
Product Price: Rs 35,000 / SetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Weight class | F1 |
| Set capacity | 1g to 50kg |
| Material | Stainless steel |
| Set type | Knob set |
| Usage | Chemical Industries, Calibration lab, Pharma lab, Analytical lab |
| Certificate | NABL |
| Box material | Aluminium box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback